Nowy Xbox, Xbox 720, Xbox Durango

Artykuły, Hot

Xbox 720… Co, jak i kiedy? Podsumowanie plotek

Wszystkie plotki macie też w osobnych newsach, ale postanowiliśmy napisać ten artykuł i wybrać te najciekawsze i najbardziej prawdopodobne informacje o następcy Xboxa 360 oraz je podsumować.

Nowa generacja jest już za rogiem (nie licząc Wii U które wnosi jedynie kontroler z ekranikiem) i to jest fakt z którym nie ma się co sprzeczać. Niestety do tej pory mieliśmy jedynie masę przecieków i „fejków” dotyczących Xboxa nowej generacji, a oficjalnego info jak było brak, tak nie ma. Microsoft i Sony oczywiście nie zapowiedzą nowych konsol z zbyt długim odstępem czasowym, bo sprzedaż ich obecnych zabawek mogłaby gwałtownie spaść. Kompletnie nie byłoby im to na rękę, bo teraz najwięcej zarabiają na samym sprzęcie – nowy i drogi model PS3 oraz Xbox 360 w wersji Slim już przynoszą niemałe zyski (podobno koszt produkcji X360 to nie więcej niż 100$). Tak więc zaczynajmy.

Nazwa nowego Xboxa?

Nazwa nowego Xboxa?

Samych nazw następcy X360 pojawiło się w sieci już tyle, że sam nie jestem w stanie ich wszystkich spamiętać. Najczęściej używana przez media nazwa to Xbox 720, ale było też sporo newsów o Xbox Durango czy Xbox 8. Czy takie nazwy są w ogóle prawdopodobne? Nic nie wiadomo, ale poniżej napisaliśmy co tym sądzimy (tzn. ja, Fenikz).

Xbox 8 - Mimo, że nawet Microsoft wykupił domeny xbox8.org i xbox8.us to i tak tej nazwy nie wybiorą, bo przez żywot konsoli zapewne pojawi się nowy Windows, więc nie będzie za dobrze wyglądała, kompletnie odpada taki pomysł. A pod samymi domenami obecnie mamy jedynie wyniki wyszukiwania z bing.com, wyszukiwarki internetowej od Microsoftu więc mogli ich użyć do jej reklamy i pozycjonowania, a w późniejszym czasie najwyżej przekierowują na Xbox.com. A gdzie poprzednie 7 Xboxów? Heh…

Xbox 720 vs Xbox Durango
Obie nazwy są głupie i bezsensowne (360 chociaż coś tam znaczyło), a Microsoft to przecież nie jest Nintendo i pałeczki co do najgłupszej nazwy konsoli nie chciałby im odebrać. No bo bez jaj, żeby nazwać Xboxa nazwą jakiegoś stanu z Meksyku, albo sumowanie dwóch trzystasześciesiątek (nowy Xbox tylko 2 razy mocniejszy?! itd.)? Nie, raczej nie.

Tak więc jaka w końcu? Najbardziej prawdopodobna wydaje się Xbox. Tak, samo „Xbox” bez żadnych pieprzonych numerków czy innych tworów. Microsoft będzie miał tu duży plus, głównie dlatego, że nie będzie musiał wydawać setek milionów dolarów, aby wypromować nową nazwę (Durango czy tam inny wynalazek). A co z pierwszym Xboxem? Nic, najwyżej zaczną go nazywać Xbox Classic. Aha, ostatnie plotki to potwierdzają, o czym już myślałem od dawna (nie żebym się chwalił).

Jak mocny będzie nowy Xbox?

Jak mocny będzie nowy Xbox?

Pamięć RAM – Pierwsze plotki wspominały o 2 GB pamięci, co wydaje się dzisiaj śmieszną ilością, bo zaraz smartfony będą miały więcej. Później było sporo „informacji” o 4 GB, bo niby Microsoft podwoił ilość przez nacisk deweloperów co nie dziwi. Zaś ostatnie coraz więcej mówią o 8 gigabajtach RAMu, czyli z dnia na dzień jest coraz bardziej optymistycznie. Aha, nie ma co ich porównywać do PC, konsola nie ma Windowsa i milionów programów w tle, a przede wszystkim można dużo lepiej z optymalizować dany tytuł.

Procesor i GPU – plotki jeszcze z poprzedniego roku mówią o potężnym cztero i nawet o sześciordzenowym procesorze oraz o dwóch kartach graficznych o mocy kart RADEONów z serii 7000. Karty miałyby być niezależne od siebie i używane w różnych sytuacjach. Karty graficzne z serii 7k są obecnie jedne z najlepszych na rynku, ale można w śród nich znaleźć te średniej klasy jak i te dużo potężniejsze, pewnie dostaniemy coś pośrodku i o gry w standardzie Full HD nie musielibyśmy się już obawiać. Osobiście sądzę, że druga będzie dużo słabsza, do wykorzystania w menu, a nawet może wsadzą dokładnie tą samą z Xboxa 360 aby nie było problemów z emulacją, byłoby to calkiem logiczne.

Co z tym Blu-ray?

Co z tym Blu-ray?

Według plotek Blu-ray będzie, a do tego Microsoft od niedawna robi z X360 domowe centrum rozrywki w salonach, więc swojej polityki raczej nie zmienią przy ich młodszym dziecku – bez Blu-ray co to za centrum będzie? No właśnie. Nie wspominając już, że ostatnio coraz częściej deweloperzy mają problem ze zmieszczeniem gier na jednym DVD a z przyszłą generacją dostaniemy cut-scenki w 1080p i dużo pojemniejsze tekstury. Nowy napęd musi być, koniec kropka.

Tak jeszcze napiszę dla osób, które się obawiają Blu-ray przez PS3 na którym są dłuższe ładowania gier i obowiązkowe instalacje – właśnie przez Blu-ray. Tak się składa, że PS3 ma wsadzony jeden z pierwszych czytników, wolny i technologicznie przystosowany do filmów, a nie do samych gier. Microsoft i pewnie Sony też, poprawią to w swoich przyszłych konsolach i wsadzą dużo lepszy i szybszy „niebieski napęd” (oczywiście możliwość odczytu płyt DVD i CD też będzie). Bez obaw.

Czy Windows 8 będzie w Xboxie?

Czy Windows 8 będzie w Xboxie?

Heh, po co komu system operacyjny z PC na konsoli? To raz, a dwa to to, że Xbox 360 też ma Windowsa, zmodyfikowanego i to bardzo, ale system siedzi w konsoli i to samo było w pierwszym Xboxie. Więc olejcie wszelkie plotki o tym, bo one kompletnie nic dla nas, konsumentów nie znaczą.

PS. Wiemy jeszcze o biedniejszej wersji W8 dla tabletów, na której możemy jedynie instalować dedykowane aplikacje, ale taka wersja też odpada, aplikacje wszystkie musiałyby być przystosowane też do kontrolera konsoli i w 100% kompatybilne z samą konsolą, co jest niemożliwe do wykonania. Microsoft dopiero zaczyna ze swoim „AppStore”, więc nie będzie utrudniał pracy programistom tworzącym te wszelkie programy i aplikacje na komputerach/tabletach, tym bardziej cały interface w Windows 8 jest przystosowany do dotyku i kursora, pad się nam nie nadaje.

Kiedy premiera?

Kiedy premiera?

No właśnie, kiedy wreszcie premiera? Wszystko wskazuje na to, że będzie w tym roku, pod koniec, na święta. Tak, na święta zawita nowa generacja (PS4 może i nawet zdąży). Czy jesteśmy tego pewni? No prawię, ale ręki za to nie dam sobie uciąć. Sama zapowiedź Xbox 720 (?) miałaby nastąpić najpóźniej na E3 2013, w sumie same targi to najbardziej prawdopodobny termin na pierwszą prezentację nowej generacji konsol, na którą wszyscy już czekają.

Lista powodów, czemu nowy Xbox wyjdzie akurat w tym roku:

 • Xbox 360 będzie już miał 8 lat – to bardzo dużo nawet jak na konsolę,
 • coraz więcej plotek i przecieków,
 • licznik na blogu Nelsona do E3 2013,
 • premiera Gears of War: Judgement na początku tego roku,
 • Bobby Kotic zapewnił, że w tym roku wyjdzie kolejna konsola po Wii U (raczej OUYA nie miał na myśli),
 • Microsoft nie zostawi kolejnych świąt tylko dla Wii U,
 • Microsoft ma sporo niezapowiedzianych gier w produkcji,
 • na poprzednim E3 pokazano nextgenowe gry - Watch Dogs i Star Wars 1313 (nie ma szans, by robiono je specjalnie dla PC, nie te czasy),
 • nowy Xbox musi wyjść przed PS4 lub w tym samym czasie, nie może być w tyle,
 • no bo ile można już grać na tym starym szrocie…

Pewnie znajdzie się jeszcze dużo innych powodów, a co do całego artykułu, to mamy nadzieje, że spodobało się wam takie „małe” podsumowanie z tych wszystkich plotek. Jeśli macie jakieś uwagi, swoje opinie lub wiecie coś więcej… piszcie w komentarzach. Przy okazji, zapraszamy też do naszego forum o nowym Xboxie, które trzeba w końcu rozkręcić.

 • Brodcaster

  Czekamy z niecierpliwością na e3!

 • Don

  ciekawe jaka będzie cena nowej konsoli

  • DraXu

   Don są plotki że około 1500zł, ale wiadomo każdy sprzedający pewnie doda coś od siebie bo nextgeny i nowość na rynku.

 • Pingback: Podsumowanie tygodnia 1# (17.03 - 24.03) - XboxC.pl